نگاهی به فعالیت های بخش جوان شهرک معارفی حرم حضرت معصومه(س)

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی قم: در زمینه بازی ۱۰۰ سال از غربی‌ها عقب هستیم
آیت‌الله علوی گرگانی: مؤسسه تبیان باید جوانان را برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی تربیت کند

ارائه مسابقات و بازی‌های مهیج، جذاب و نو از مهم‌ترین دلایل علاقه گروه سنی جوان نسبت به این بخش است، به گونه‌ای که برخی از افراد حاضر به انتظار چند ساعته برای رسیدن نوبت خود هستند.

شهرک معارفی با همت مسئولان آستان مقدس از ۲۸ اسفندماه سال ۹۲ در شبستان نجمه خاتون آغاز به کار کرده و تا پایاین ۱۳ فروردین ماه سال ۹۳ به کار خود ادامه خواهد داد.

این شهرک برای گروه‌های سنی مختلفی همانند «خردسال، کودک، نوجوان، جوان، بزرگسال، عمومی» در دو بخش خواهران و برداران به ارائه برنامه می‌پردازد.

هدف از راه‌اندازی شهرک معارفی بیان آموزه‌های اسلامی و دینی در قالب بازی و سرگرمی است که کارشناسان مذهبی خود مجریان این کار فرهنگی بزرگ هستند.

یکی از مهم‌ترین و پر هیجانی‌ترین بخش‌های شهرک معارفی مربوط به گروه سنی جوان از ۱۷ تا ۲۳ ساله می‌باشد که همه روز پذیرای سیل عظیمی از جوانان پرنشاط و شاداب است.

ارائه مسابقات و بازی‌های مهیج، جذاب و نو از مهم‌ترین دلایل علاقه گروه سنی جوان نسبت به این بخش است، به گونه‌ای که برخی از افراد حاضر به انتظار چند ساعته برای رسیدن نوبت خود هستند.

بخش جوانان از غرفه‌های «تربیون احکام، برج دانایی، شناخت اخلاقی، مرتبط‌ها، صخره نوردی، صراط و ریسمان ولایت» تشکیل شده است.

تریبون احکام

غرفه تریبون احکام به دنبال آشنایی جوانان با احکام پنج گانه دینی و مبتلا به در جامعه است.

در این غرفه دو مرحله برج دانایی و مسابقه تریبونی وجود دارد که در هربار چهار نفر در قالب دو گروه دو نفره وارد غرفه می‌شوند؛ در مرحله برج دانایی، چهار ستون با عنوان واجبات، محرمات، مستحبات و مکروه‌هات وجود دارد، در کنار این ستون‌ها حلقه هایی که روی هر کدام از آن‌ها یک عمل نوشته شده وجود دارد.

هر یک  از حلقه‌ها ممکن است مربوط به یکی از ستون‌ها باشد؛ در این مرحله هر یک از ستون‌ها به یکی از بازیکنان سپرده می‌شود که باید حلقه‌های مرتبط با همان ستون را در مدت زمان یک دقیقه پیدا کرده و آن‌ها را در جای خودشان قرار دهد که هر دو اشتباه یک امتیاز منفی دارد، اگر کسی بعد از کسر امتیاز منفی‌هایش پنج امتیاز مثبت برایش باقی بماند وارد مرحله بعدی می‌شود.

مسابقه تریبون

مسابقه تریبون پس از مسابقه برج دانایی است، در این مرحله دو گروه در پشت جایگاه مربوطه می‌ایستند و به سؤالات عقایدی، دینی و احکامی که هر کدام سه گزینه دارد پاسخ می‌دهند.

در طراحی سؤالات سعی شده تا مسائل مورد نیاز و مطرح در جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرند، تا مخاطبان و شرکت کنندگان  بیشترین استفاده را از این مسابقه داشته باشند و معلوماتشان نیز در کنار این سرگرمی‌ها افزایش پیدا کند.

هر گروهی که بتواند حداقل به سه سؤال، پاسخ مناسب دهد ۵۰ امتیاز، دو سؤال ۴۰ امتیاز و یک سؤال ۳۰ امتیاز را کسب می‌کند.

در مسیر گنج

هدف غرفه «در مسیر گنج» انتقال مفاهیم ناب اعتقادی و اخلاقی در قالب بازی برای فهم و یادسپاری هر چه بیشتر افراد است.

در این بخش شرکت کنندگان در قالب گروه‌های چند نفره باید تلاش کنند تا با همکاری و مشورت یکدیگر بیشترین امتیاز را کسب نمایند.

اعضای گروه پس از پوشیدن لباس مخصوص و توضیحات کارشناس و مجری، آماده شروع مسابقه می‌شوند که در هر بخش وارد مسابقه شده و سعی می‌کنند تا آن بخش را با موفقیت پشت سر بگذارند.

ریسمان

با توجه به شبهاتی که امروز دشمنان اسلام به جوانان در مسائل اعتقادی و بالاخص به بحث ولایت حضرت علی علیه السلام وارد می‌کنند و از طرفی دیگر متأسفانه آمار گرایش مسلمانان به فرق اهل سنت بیش از گرایش آن‌ها به مذهب مقدس شیعه امامیه است، از این‌رو لازم است تا با تکیه بر کلام گوهر بار پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که می‌فرمایند «تمام اعمال بدون ولایت تباه است»، اهمیت ولایت حضرت علی علیه‌السلام را آن هم با فضاسازی مناسب به جوانان ابلاغ کرد.

موضوع غرفه ریسمان معرفی تطبیقی شناسه صراط مستقیم که هدف آن آشنایی شرکت کنندگان با اهمیت ولایت حضرت علی علیه السلام با استناد به آیات و روایات از جمله آیه (واعتصموا…) و حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و پاسخ به شبهاتی که در مورد این موضوع مطرح شده می‌باشد.

در این بخش هر کارشناس به همراه چهار شرکت کننده مسابقه را شروع می‌کند، هر دو نفر یک گروه بوده که نام یکی از شهدای عزیز زینت و شناسه این گروه است، در طول مسابقه شرکت‌کنند‌گان هم رفاقت دارند و هم رقابت.

در مرحله اول (ریسمان ولایت) سه طناب آویزان است که به یکی نشانگر ثقلین و روایت معروف پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌باشد و دیگری نشانگر هدایت‌گری عقل، فطرت، کشف و شهود عرفانی است که متناسب با هر کدام آیه یا روایتی نمایش داده شده است.

هر گروه با مشورت طناب صحیح را انتخاب کرده و به آن آویزان شده و در نقطه مخصوصی فرود می‌آید، در پایان کارشناس دلیل انتخاب هر گزینه را از گروه‌ها سئوال کرده و راه اهل‌بیت علیهم السلام و قرآن را که راه اصلی هدایت بود را اطلاع‌رسانی می‌کند.

صراط

موضوع غرفه صراط معرفی تطبیقی شناسه صراط مستقیم با هدف شناخت عوامل و پرتگاه‌های پل صراط به داخل جهنم با استفاده از تصویر سازی پل صراط و درّه جهنم است.

از آن‌جای که در شریعت مقدس اسلام مخالفت با دستورات الهی به عنوان عوامل سقوط انسان از قله سعادت معرفی شده است، در این بین به برخی از این گناهان اشاره ویژه‌ای شده و جزو عوامل و پرتگاه‌های پل صراط به شمار می‌آیند.

از این‌رو تصمیم بر آن شد که با تصویر سازی فضای پل صراط به کمک آیات و روایات، اهمیت دوری از این گناهان را به مخاطبان رسانده و خطرات انجام آن‌ها به افراد گوش زد شود.

بعد از آن‌که شرکت کنندگان مصداق صراط مستقیم یعنی ثقلین را شناختند در مرحله دوم با عواملی که شخص را از این راه هدایت بیرون می‌برد آشنا می‌شود.

در این مرحله هر کیسه آویزان نشان یکی از عوامل انحراف است همانند «ستم به اهل‌بیت علیهم السلام، دوری از علمای دین، ظلم و ستم و …» که نسبت به اهمیت آن کیسه‌ها از کوچک به بزرگ تهیه شده است.

شخص شرکت کننده باید یک عدد توپ بزرگ که محبت اهل‌بیت علیهم السلام روی آن حک شده را به همراه بگیرید و از میان کیسه‌ها در زمان مشخص عبور کند.

اگر شخص محبت ائمه اطهار علیهم السلام را رها کند گرفتار آتش می‌شود و اگر توانست در زمان مشخص عبور کند ۴۰ امتیاز می‌گیرد، بعد از عبور از گذرگاه اگر به سؤال اعتقادی کارشناس جواب داد امتیاز کامل را کسب می‌کند.

صعود فضائل، سقوط رذائل

با توجه به این‌که متأسفانه در جوامع امروزی نگرش افراد جامعه نسبت به برخی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی تغییر کرده به گونه‌ای که فضائل و رذائل فطری انسان‌ها از نظر ظاهری یکسان به چشم می‌آیند، لازم است چهره واقعی فضائل انسانی به عنوان عوامل رسیدن به موفقیت‌های زندگی و رذائل انسانی به عنوان موانع رسیدن به این امر مهم را با شیوه‌ای نوین و مؤثر به مخاطبان نشان داده شود.

اهداف غرفه صعود فضائل، سقوط رذائل، اطلاع رسانی در مورد عقاید حقه شیعه مانند «عصمت امام، رجعت، شفاعت، توسل و … است که در مقابل آشنایی شرکت کننده با عقاید باطل و رد آن‌ها مانند «تثلیث، تفویض و جبر» صورت می‌گیرد.

در این مسابقه دو شرکت کننده از دو طرف صخره حرکت را شروع می‌کنند و در زمان خاص باید خود را از عقاید باطل عبور داده و به عقاید حقه شیعه برسانند و کلید زنگ مربوطه را فشار دهند، در طول مسابقه کارشناس از ضروریات اعتقادی شیعه پرسش می‌کند و همچنین دلیل باطل بودن عقاید ناصحیح را برای شرکت کنندگان توضیح می‌دهد.

پرتاب اخلاقی

در این غرفه شناخت اخلاقی با هدف آشنایی شرکت کنندگان با رذائل، گناهان و ارائه راه‌های درمان به وسیله بازی و سرگرمی صورت می‌گیرد.

در این بخش یکی از گناهان به همراه آثار و عواقب ارتکاب آن به نمایش گذاشته می‌شود، پس از آن شرکت کنندگان باید با دقت راه‌های درمان آن گناه را که روی برج پرتاب قرار داده شده شناسایی نموده و براساس اهمیت، آن‌ها را در حلقه مربوط به آن بیندازند.

با توجه به اهمیت هر یک از‌راه های درمان امتیاز متناسب با آن از حلقه خارج می‌شود و هر گروه سه حق پرتاب دارد.

مرتبط ها

مسائل اخلاقی همراه با تصاویر مرتبط با آن‌ها برای ایجاد ارتباط  میان آیات و موضوعات قرآن کریم با مصادیق زندگی روز مره از اهداف غرفه مرتبط‌ها است.

در این بخش شرکت کنندگان در قالب گروه‌های دو نفره باید هر یک از تصاویر را به آیه یا روایت متعلق به آن به وسیله دو سیم رسانا وصل کنند که در صورت اتصال صحیح چراغ مرتبط سبز و در غیر این صورت چراغ مرتبط قرمز خواهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *