افتتاح نخستین شهرک بازی اسلامی توسط مؤسسه تبیان قم

غرفه هایی که جوانان را به شهرک معارفی کشاندند
گوشه‌ایی از فعالیت های واحد خواهران در شهرک معارفی

مدیرکل تبلیغات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها از حضور بیش از ۳۶ هزار نفر در شش روز نخست آغاز به کار شهرک معارفی حرم مطهر خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد صادقی اظهار داشت: در شش روز نخست آغاز به کار شهرک معارفی ۳۶ هزار و ۱۱۷ نفر از زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) از این شهرک بازدید کردند.

مدیرکل تبلیغات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (ع) با اشاره به اینکه افراد ضمن بازدید از شهرک معارفی در مسابقات و بازی‌های مختلف شرکت کردند تأکید کرد: ۴ هزار و ۶۸۰ نفر تاکنون به سبب شرکت در مسابقات و بازی‌ها مختلف از شهرک معارفی جایزه دریافت کرده‌اند.

وی یادآور شد: خوشبختانه تاکنون بخش‌های مختلف شهرک معارفی همانند بخش کودک، خردسال، نوجوان، جوان، بزرگسال و بخش عمومی شاهد حضور چشمگیر بازیدکنندگان بوده است.

صادقی بیان داشت: افزون‌بر حضور گسترده زائران و مجاوران آستان مقدس حضرت معصومه (ع) در بخش برادران، بخش خواهران شهرک معارف نیز شاهد حضور تعداد زیادی از بانوان بوده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی آستان مقدس قم با بیان اینکه آموزه‌های اسلامی در شهرک معارفی به صورت بازی و سرگرمی به بازدید کنندگان ارائه می‌شود بیان داشت: شهرک معارفی صرفا برای بازدید افتتاح نشده است بلکه اثرگذاری ماندگار نیز از اهداف مهم این نمایشگاه است.

وی ادامه داد: هم‌جواری شهرک معارفی با آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) از جمله امتیازات این شهرک است، چرا که زائران ضمن زیارت بارگاه ملکوتی دختر موسی بن جعفر علیه‌السلام در قالب بازی و سرگرمی با معارف و آموزه‌های اسلامی آشنا شده و ساعات خوشی را در این نمایشگاه سپری می‌کنند.

صادقی برپایی شهرک معارفی را از کارهای بی نظیر کشور خواند و گفت: خوشبختانه روزانه شاهد حضور هزاران نفر از هموطنان عزیزمان در شهرک معارف هستیم.

علاقمندان می‌توانند برای بازید از شهرک معارفی همه روزه تا ۱۳ فروردین ماه سال جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۲ در شبستان نجمه خاتون حرم کریمه‌ اهل‌بیت سلام‌الله علیها از امکانات این شهرک استفاده کنند.

اجرای برنامه توسط حجت‌الاسلام راستگو در شهرک معارفی

حجت‌الاسلام والمسلمین راستگو ضمن بازدید از غرفه‌های مختلف و ارائه نظرات و پشنهادات خود از نحوه اجرای برنامه‌های شهرک معارفی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها، به اجرای برنامه‌ ویژه کودکان پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین راستگو ضمن بازدید از غرفه‌های مختلف و ارائه نظرات و پشنهادات خود از نحوه اجرای برنامه‌ها، به اجرای برنامه‌های متفاوت ویژه کودکان پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین راستگو با مثبت ارزیابی کردن عملکرد شهرک معارف و ضمن تشکر از تمام دست اندرکاران این کار فرهنگی بزرگ، خواستار ادامه کارهای فرهنگی از سوی آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین راستگو، همجواری شهرک معارفی با حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها را از مهم‌ترین امتیازات این نمایشگاه دانست،‌ گفت: باید در کنار حرم‌های مطهر شهر بازی و مکان‌های برای برگزار فعالیت‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان باشد.

وی گفت: همجوار بودن شهرک معارف با حرم مطهر کریمه اهل‌بیت علیها السلام اثر مضاعفی بر مخاطبان به ویژه کودکان دارد و افراد می‌توانند افزون‌بر زیارت به تفریح و شادی اسلامی و دینی نیز بپردازند.

وی ادامه داد: تجسم بخشیدن به کارهای معنوی از دیگر امتیازهای شهرک معارف است، کودکان در این نمایشگاه شیطان و دشمنان را می‌زنند و هر چند این کار یک کار فیزیکی است ولی اثر معنوی فراوانی دارد، چرا که مجسم کردن یک کار معنوی به صورت مادی کار سختی است.

فعال عرصه فرهنگی، برگزاری برنامه‌های مختلف از سوی روحانیان را بسیار مهم دانست و بیان داشت: وقتی دختری یک بانوی محجبه‌ را در حال اجرای برنامه‌های دینی می‌بیند مسلما از او الگوگیری می‌کند.

وی یادآور شد: دیدن برنامه‌های دینی توسط کودکان سبب می‌شود که این برنامه‌ها در ذهن آن‌ها ملکه شود و خاطره بسیار خوبی از شهر مقدس قم به ویژه حرم کریمه اهل‌بیت سلام‌الله علیها در ذهن آن‌ها نقش ببندد.

همچنین در این بازدید، مسؤولان غرفه‌ها به ارائه گزارشی از عملکرد برنامه‌های خود به حجت‌الاسلام والمسلمین راستگو پرداختند.

بازدید رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم از شهرک معارفی

رئیس کمیسیون خدمات شهری و سخنگوی شورای شهر قم با حضور در شهرک معارفی حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها؛‌ از بخش‌‌های مختلف آن دیدن کرد.

عباس ذاکریان، رییس کمیسیون خدمات شهری و سخن‌گوی شورا شهر قم ضمن بازدید از غرفه¬های مختلف شهرک معارفی، از مسئولان حرم بانوی کرامت به سبب این کار زیبا و بزرگ تشکر و قدردانی کرد.

وی ادامه داد: این شهرک چه از نظر اجرایی و چه از نظر محتوایی بسیار مناسب و در شأن مردم قم است.

ذاکریان با تأکید بر این‌که شهرک معارفی مکان مناسب و مطمئنی برای خانواده¬های ایرانی است، یادآور شد: در این شهرک متون مذهبی و دینی در غالب بازی و سرگرمی و با نشاط ویژه‌ای به خانواده‌ها تعلیم داده می¬شود.

وی تصریح کرد: شهرک معارفی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها نشانگر آن است که یک مرکز هوشمند، متفکر با مدیریت خوب، هدایت و برنامه¬ریزی این شهرک را بر عهده داشته است.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم، خاطرنشان کرد: شایسته است چنین برنامه‌هایی در طول سال در آستان  مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها وجود داشته باشد تا بتوان خدمات بهتری را به مردم شهر مقدس قم و زائران ارائه داد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در  سخنرانی اخیر خود با اعضای شورای انقلاب فرهنگی بحث بازی را به صورت مصداقی مطرح کردند؛ از این‌رو یکی از نیازهای ضروری فرهنگی پرداختن به بحث بازی در سنین کودکی و نوجوانی است که در شهرک معارفی آستان مقدس قم به آن پرداخته شده است.

ذاکریان در پایان، گفت: امیدوارم در تمام مکان‌های مقدس که مردم رفت‌وآمد می‌کنند چنین شهرک‌هایی وجود داشته باشد.

تبیین فلسفه احکام الهی در “برج احکام” شهرک معارفی

مدیر کل تبلیغات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها از حضور بیش از ۳۶ هزار نفر در شش روز نخست آغاز به کار شهرک معارفی حرم مطهر خبرداد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد صادقی آرمان اظهار داشت: در شش روز نخست آغاز به کار شهرک معارفی ۳۶ هزار و صد و هفده نفر از زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت معصومه سلام‌الله علیها از این شهرک بازدید کردند.

مدیر کل تبلیغات آستان مقدس حضرت فاطمه  معصومه علیها السلام، با اشاره به این‌که افراد ضمن بازدید از شهرک معارفی در مسابقات و بازی‌های مختلف نیز شرکت کردند، تأکید کرد: ۴ هزار و ششصد و هشتاد نفر تاکنون به سبب شرکت در مسابقات و بازی‌ها مختلف از شهرک معارفی جایزه دریافت کرده‌اند.

وی یادآور شد: خوشبختانه تاکنون بخش‌های مختلف شهرک معارفی همانند بخش کودک، خردسال، نوجوان، جوان، بزرگسال و عمومی شاهد حضور چشم‌گیری از بازیده کننده‌ها بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی آرمان، بیان داشت: افزون‌بر حضور گسترده زائران و مجاوران آستان مقدس حضرت معصومه علیها السلام در بخش برادران، بخش خواهران شهرک معارفی نیز شاهد حضور تعداد زیادی از بانوان بوده است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی آستان مقدس قم با بیان این‌که آموزه‌های اسلامی در شهرک معارفی به صورت بازی و سرگرمی به بازدید کنندگان ارائه می‌شود، بیان داشت: شهرک معارفی صرفا برای بازدید افتتاح نشده است بلکه اثرگذاری ماندگار نیز از اهداف مهم این نمایشگاه است.

وی ادامه داد: هم‌جواری شهرک معارفی با آستان مقدس کریمه اهل‌بیت سلام‌الله علیها از جمله امتیازات این شهرک است، چرا که زائران ضمن زیارت بارگاه ملکوتی دختر موسی بن جعفر علیه‌السلام در قالب بازی و سرگرمی با معارف و آموزه‌های اسلامی آشنا شده و ساعات خوشی را در این نمایشگاه سپری می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی آرمان، برپایی شهرک معارفی را از کارهای بی نظیر کشور خواند و گفت: خوشبختانه روزانه شاهد حضور هزاران نفر از هموطنان عزیزمان در شهرک معارف هستیم.

مدیر کل تبلیغات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیها السلام با تأکید بر این‌که شهرک معارفی با حمایت تولیت آستان مقدس بر پا شده است، اظهار داشت: شهرک معارفی از کارهای نو و جذاب است که به همت مسئولان حرم دختر موسی بن جعفر علیه السلام برپا شده و محیطی معنوی و فرهنگی در پیش روی خانواده‌ها قرار داده است.

شایان ذکر است، علاقه‌مندان می‌تواند جهت بازید از شهرک معارفی همه روزه تا ۱۳ فروردین ماه سال جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۳ ۱۷ تا ۲۲ در شبستان نجمه خاتون حرم کریمه‌ اهل‌بیت سلام‌الله علیها از امکانات این شهرک استفاده کنند.

رفاقت با شهدا” در جوار حرم حضرت فاطمه معصومه(س)

در شهرک معارفی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها، روایتگری زنده و مصور از شهدا با دو روش پرده خوانی و کلیپ صورت می‌گیرد، همچنین کلیپ‌های از شهدا به ویژه در شب‌های عملیات و سخنرانی‌ این بزرگواران به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

حجت‌الاسلام محمد حسن خطیبی، مسئول غرفه رفاقت با شهدا شهرک معارفی حرم مطهر درباره عملکرد این غرفه‌، گفت: غرفه رفاقت با شهدا در بخش عمومی و ویژه بزرگسالان است.

وی ادامه داد: در این غرفه روایتگری زنده و مصور از شهدا با دو روش پرده خوانی و پخش کلیپ صورت می‌گیرد، همچنین کلیپ‌هایی از شهدا به ویژه در شب‌های عملیات و سخنرانی‌ این بزرگواران به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

حجت‌الاسلام خطیبی با بیان این‌که غرفه رفاقت با شهدا برای تمام گروه‌های سنی برنامه برگزار می‌کند، خاطرنشان کرد: بیشتر نوجوانان و جوانان در برنامه‌‌های غرفه رفاقت با شهدا شرکت می‌کنند.

وی افزود: هدف از برگزاری برنامه در غرفه رفاقت با شهدا ایجاد ارتباط میان بازدیدکننده با شهدا از طریق معرفی سیره این بزرگواران است.

فعال عرصه فرهنگ، با مثبت ارزیابی کردن حضور بازدیدگنندگان در غرفه رفاقت با شهدا، بیان داشت: هر چند این غرفه دارای محدویت‌ها امکاناتی همانند نبود فضای مورد نیاز و سیستم‌های  صوتی مناسب است ولی حضور زائران در این غرفه بسیار خوب و قابل قبول است.

وی تصریح کرد: تاکنون روایتگری شهدا بیشتر به بیان وصیت‌نامه این بزرگواران و به صورت سخنرانی بود، ولی  بیان سبک جدید روایتگری شهدا به صورت تصویر از جذابیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از مهم‌ترین عوامل حضور گسترده مردم در غرفه رفاقت با شهدا است.

حجت‌الاسلام خطیبی، شهدا را بهترین مصادیق برای انتقال معارف اسلام ناب شیعی خواند و خاطرنشان کرد: صرف حضور مردم به ویژه جوانان و نوجوانان در غرفه شهدا اثر معنوی فراوانی بر مخاطب می‌گذارد و بیان وصیت نامه و سیره شهدا به صورت تصویری سبب ماندگاری حرکت این بزرگواران در ذهن مخاطبان می‌شود.

وی یادآور شد: ما برای ماندگار شدن سیره شهدا در ذهن بازدیدکنندگان اقدام به طرح پرسش‌های مناسب برای نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از قالب روایتگری و هدیه دادن وصیت‌نامه شهدا کردیم.

فعال عرصه فرهنگی، خلاء معنوی در جامعه و نداشتن الگوی مناسب در میان مردم در تمام ابعاد زندگی را از مهم‌ترین عوامل ورود خود به عرصه روایتگری شهدا دانست و تأکید کرد: ما سعی کردیم با استفاده از منابع ناب اسلام و معرفی سیره شهدا مقداری از این خلأ را پر کنیم.

وی افزود: خوشبختانه بیان سیره شهدا افزون‌بر این که در سراسر کشور ما صورت می‌گیرد، در کشورهای همسایه همانند لبنان و سوریه نیز این کار صورت می‌گیرد و این نشان از استقبال گسترده مردم از این طرح است.

حجت‌الاسلام خطیبی با اشاره به این‌که روایتگری مصور شهدا از روایتگری در مناطق جنگی الگو برداری شده است، گفت: پخش همزمان تصاویر در هنگام روایتگری شهدا سبب اثرگذاری فوق‌العاده آن بر مخاطب می‌شود.

وی ادامه داد: روایتگری شهدا از مهم‌ترین کارهای فرهنگی و نوعی جهاد فرهنگی به شمار می‌آید، از این‌رو بهتر است افزون‌بر انتخاب فضای مناسب و تبلیغات گسترده در این زمینه، وصیت‌نامه این بزرگواران به صورت رنگی چاپ و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گیرد.

گفتنی است، علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از شهرک معارفی تا سیزده فروردین ماه سال ۹۳ همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۴:۳۰ و ۱۷ تا ۲۱:۳۰ از این غرفه دین کنند.

آموزش عملی راه رسیدن به خدا به نوجوانان

آموزش تئوری احکام اسلامی در عین این که نقش زیادی در آموزش احکام دارد، ولی در میان قشر نوجوان آنها را با پرسش‌های فراوانی روبرو می‌سازد؛ از این رو در شهرک معارفی حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها احکام دینی به صورت عملی به نوجوانان آموزش داده می‌شود و به پرسش‌های آنها نیز پاسخ داده می‌شود.

حجت‌الاسلام سید حامد میری،‌ مسئول غرفه “راه رسیدن”، در بیان عملکرد غرفه خود، گفت: غرفه راه رسیدن ویژه نوجوانان ۱۰ تا ۱۶ سال است.

وی ادامه داد: در غرفه راه رسیدن احکام شرعی به صورت عملی و کاربردی به مخاطبان بیان می‌شود، یعنی نوجوانان به صورت عملی با چگونگی وضو گرفتن و تیمم کردن آشنا می‌شوند، همچنین طریقه صحیح غسل کردن روی ماکتی به نوجوانان آموزش داده می‌شود.

فعال عرصه فرهنگی، با بیان این‌که در غرفه راه رسیدن احکام مربوط به نماز، همانند نماز جماعت، نماز مسافر و اجزای نماز به صورت عملی به نوجوانان آموزش داده می‌شود، اظهار داشت: در این غرفه نخست احکام مربوط به وضو به صورت کامل و عملی به مخاطبان بیان می‌شود.

وی افزود: در غرفه راه رسیدن پس از بیان احکام وضو، چگونگی و احکام مربوط به تیمم بیان می‌شود، در مرحله بعد احکام نماز جماعت به صورت عملی و کاربردی بیان شده و در پایان تمام این مراحل مسابقی با پرسش احکام مربوط به نماز، وضو، تیمم و غسل برگزار می‌شود.

استاد حوزه، یادآور شد: پس از آن‌که نوجوانان با احکام وضو آشنا شدند، یکی از افراد به نمایندگی از دیگران به صورت عملی وضو می‌گیرد، نوجوانان دیگر ضمن داوری درباره چگونگی وضو نوجوان داوطلب، اشکالات او را در نظر گرفته و به کارشناس مسائل دینی بیان می‌کنند.

حجت‌الاسلام میری، بیان داشت: پس از آن‌که نوجوانان با احکام صحیح وضو گرفتن آشنا شدند، وارد مرحله بعد شده و با احکام دیگر دین مبین اسلام همانند چگونگی تیمم کردن، اقامه نماز‌ مسافر، جماعت و اجزای نماز به صورت علمی آشنا می‌شوند.

وی تصریح کرد: کارشناس مسائل دینی نخست احکام مربوط به هر مسأله را بیان می‌کند و مخاطبان پس از آن احکام را به صورت عملی انجام می‌دهند، در پایان نیز پرسش‌های خود را مطرح کرده و کارشناس دین به آن‌ها پاسخ می‌دهد، همچنین کارشناس مذهبی بر چگونگی انجام احکام از سوی نوجوانان نظارت داشته و در صورت اشکال به آن‌ها بیان می‌کند.

فعال عرصه فرهنگی، تأکید کرد: پس از آن‌که تمام احکام مربوط به وضو و تیمم به صورت عملی و کاربردی به یک گروه بیان شد، گروه جهت یاد گرفتن مسائل مربوط به نماز به ویژه نماز جماعت آماده می‌شوند و یک نفر به داوطلب از دیگران عبا به دوش انداخته و مشغول اقامه نماز می‌شود.

وی افزود: همزمان به اقامه نماز از سوی یکی از نوجوانان، دیگر نوجوانان به داوری پرداخته و اشکال فرد اقامه کننده را بیان می‌کنند، پس از آن‌که اشکالات را بیان کردند، کارشناس ضمن بیان مسائل مربوط به نماز به پرسش نوجوانان پاسخ می‌دهد.

حجت‌الاسلام میری، درباره بخش مسابقه غرفه راه رسیدن نیز، بیان داشت: پس از آن‌که نوجوانان با احکام مربوط به نماز، غسل و تیمم آشنا شدن، به مرحله پاسخ به سؤالات دینی می‌رسند.

وی ادامه داد: در این مرحله مجری مسابقه، نوجوانان را به دو گروه تقسیم کرده و سؤالاتی را از آن‌ها می‌پرسد، نوجوانان نیز در یک فضای رقابتی به بیان پاسخ‌های صحیح می‌پردازند.

استاد حوزه، عملی بودن روش بیان احکام و رقابت میان نوجوانان را از مهم‌ترین عوامل حضور گسترده مردم در غرفه راه رسیدن دانست و خاطرنشان کرد: قرار گرفتن نوجوانان در فضای مسجد و انداختن عبا به دوش آن‌ها بر جذابیت برنامه‌های این غرفه افزوده است.

حجت‌الاسلام میری در پایان ضمن مثبت ارزیابی کردن اثرگذاری شهرک معارف نسبت به بازدیدکنندگان، اظهار داشت: علاقه‌مندان برای حضور در این غرفه می‌توانند در ایام نوروز همه روزه در نوبت صبح و عصر با مراجعه شهرک معارفی در شبستان نجمه خاتون حرم حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها احکام اسلامی را به صورت عملی فرا بگیرند.

شرکت والدین با فرزندانشان در بازی‌های شهرک معارفی

حضور والدین به ویژه پدران در مسابقات و برنامه‌های شهرک معارفی از نکات قابل توجه در این نمایشگاه است که دوشادوش فرزندان خود در مسابقات و بازی‌ها شرکت می‌کنند.

هر روز بر تعداد بازدیدکنندگان شهرک معارفی افزوده می‌شود به گونه‌ای که به سبب ازدحام جمعیت برخی از افراد برای شرکت در مسابقات غرفه‌ها ساعت‌ها انتظار می‌کشند.

بی‌نظیر و نو بودن کارها، جذابیت در نوع بازی‌ها ارائه شده و مجریان را می‌توان از مهم‌ترین عوامل شلوغی شهرک معارفی دانست.

به گونه‌ای بازی‌ها و محصولات ارائه شده در شهرک معارفی جذاب است که بازدیدکنندگان حتی پس از اتمام وقت نمایشگاه حاضر به ترک شهرک معارفی نبوده و گاهی مجریان و مسؤولان ساعت‌ها بر اجرای برنامه‌های خود اضافه می‌کنند.

گفتنی است، بخش‌های مختلف همانند بخش خردسال، نوجوان، جوان، کودک و بزرگسال شاهد حضور گسترده زائران و مجاوران آستان مقدس حصرت معصومه سلام‌الله علیها بوده و افراد علاقه‌مند، حضور گسترده‌ای در این بخش‌ها دارند.

حضور والدین به ویژه پدران در مسابقات و برنامه‌های شهرک معارفی از دیگر نکات قابل توجه در این نمایشگاه است که دوشادوش فرزندان خود در مسابقات و بازی‌ها شرکت می‌کنند.

در برخی از مسابقات والدین به همراه فرزندان خود با خانواده دیگری به مسابقه و رقابت می‌پردازند که این خود سبب افزایش همکاری‌ اعضای خانواده با یک‌دیگر می‌شود.

در بخش خردسال کودکان ۴ تا ۷ سال با عشق و علاقه وصف ناپذیری به رنگ آمیزی، کشیدن نقاشی‌های مختلف، بازی در استخر توپ، چیدن پازل و شرکت در برنامه تریبون غنچه‌ها مشغول بوده و در کنار والدین ساعات خوب و خوشی را برای خود رقم می‌زنند.

تشک پرنده

بخش کودک نیز برای افراد ۷ تا ۱۰ سال بوده و از غرفه‌های «تشک پرنده، گردونه، دشمن شناسی، مار پله مذهبی، قرآن و عترت» تشکیل شده است.

در غرفه تشک پرنده کودکان با پرتاب کردن توپ به داخل قفسه تعیین شده امتیازات لازم را کسب کرده و جایزه دریافت می‌کنند.

در این غرفه کودکان بر اساس پاسخ به پرسش‌ها بیان شده از سوی کارشناسان مذهبی برای برگزاری مسابقه تشک پرنده آماده می‌شوند، که این خود حس رقابت میان کودکان ایجاد می‌کند.

گردونه

غرفه‌ گردونه به برگزاری مسابقه میان دو گروه از کودکان می‌پردازد، در این بازی کودکان باید پاسخ درست پرسش‌های بیان شده خود را از گردونه پیدا کنند.

بخش گردونه برای پاسخ به پرسش‌های درباره نماز‌های پنج‌گانه، حیوانات حلال و حرام گوشت، کارهای مستحبی، نجاست‌ها و اصول دین طراحی شده است و کودکان باید پاسخ صحیح پرسش‌ها را از گردونه پبدا کنند.

دشمن شناسی

کودکان در بخش دشمن شناسی، تصاویر و ماکت دشمنان اسلام و انقلاب را با دارت می‌زنند و هر کودکی که بتواند دشمنان اسلام را با دارت بزند امتیاز لازم را کسب کرده و جایزه دریافت می‌کند.

در بخش دشمن شناسی تصاویر و ماکت شیطان، ابن ملعجم، عمر بن سعد، شمر، نتانیاهو، ابوجهل و دیگر دشمنان اسلام نصب شده است که کودکان پس از پاسخ دادن به پرسش مطرح شده از سوی کارشناس مذهبی، دارت‌ها را دریافت کرده و آنها را به سمت تصاویر و ماکت این افراد پرتاب می‌کنند.

هر یک از  کودکان که بتواند دارت‌ها را به ماکت‌ها نصب شده بزند به عنوان برنده اعلام شده و جایزه دریافت می‌کند، این کار خود چون به صورت ماکت و تصویر است، ضمن ایجاد سرگرمی و بازی برای کودکان، سبب ثبت اسامی دشمنان اسلام در ذهن کودکان می‌شود.

مار و پله

در بازی مار پله نیز دو گروه با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند و افراد با شلیک دارت به طرف شماره‌ها، امتیازات لازم را کسب کرده و به ازای هر شماره از پله‌ها بالا می‌روند تا در نهایت به پله آخر رسیده و جایزه خود را کسب کنند.

قرآن و عترت

غرفه عترت و قرآن از دیگر بخش‌های کودک شهرک معارف است، در این بخش کودکان شاهد اجرای برنامه‌های متنوع دینی از سوی روحانیان و طلاب هستند.

در این بخش مجریان ضمن برگزاری بازی‌های متنوع‌، مسابقات و پرسش و پاسخ، مسائل اعتقادی و اصول الدین را به کودکان آموزش می‌دهند، برای نمونه اصول و فروع دین را در قالب شعر و یا داستان به کودکان بیان می‌کنند.

همچنین روحانیان و طلاب با برگزاری مسابقات متنوع دینی و اسلامی در میان کودکان سبب ماندگاری احکام دینی و اعتقادی در ذهن مخاطبان شده و آن‌ها را نسبت به یادگیری معارف اسلام ناب شیعی تشویق می‌کنند.

در پایان هر نوبت کاری نیز به بیست نفر از جوانان با قید قرعه هدایایی اعطا می‌شود.

گفتنی است، بخش کودکان برای سنین ۷ تا ۱۰ ساله بوده و هر روز شاهد حضور هزاران نفر است و کارشناسان مذهبی در مسائل و معارف دین را در قالب بازی و سرگرمی به کودکان عرضه می‌کنند.

بیان مسائل دینی در قالب بازی و سرگرمی افزون‌بر پر کردن اوقات فراغات افراد سبب یادگیری احکام و مسائل دینی و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان می‌شود.

شایان ذکر است، علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از شهرک معارف تا سیزده فروردین ماه سال جاری همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۴:۳۰ و ۱۷ تا ۲۱:۳۰ به شبستان نجمه خاتون حرم حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علهیا مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *