آیت‌الله فاضل لنکرانی: فعالیت‌های مؤسسه تبیان اساسی و ارزشمند است

آیت‌الله خاتمی:فعالیت‌های مؤسسه تبیان در راستای دغدغه‌های دینی است
آیت‌الله فیاضی: فعالیت‌های مؤسسه تبیان اقدام بزرگی برای هدایت جوانان است

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت تبیان شهر مقدس قم، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی از علما و اساتید سطح عالی حوزه علمیه قم در دیدار با مسؤولان این مؤسسه و ستاد اجرایی شهرک معارفی(شهربازی معارفی) ضمن ابزار خرسندی از فعالیت‌های مؤسسه اظهار کرد: بسیار خوشحال شدم از این مؤسسه فرهنگی تبیان که در محور قرآن و عترت، آن هم بر دوش عده‌ای از جوانان ارزشمند و عده‌ای از فضلا و طلاب تشکیل شده است؛ آن هم در محله‌ای از محلات اصیل و محروم قم. کار خیلی کار اساسی و ارزشمندی است.

 

علاقه‌مندان در ادامه متن کامل سخنان رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) را از نظر می‌گذرانند؛

 

ما در شرایطی هستیم که همه دنیا، همه دشمنان و همه رسانه‌های بیگانه بسیج شده‌اند، برای از بین بردن دینمان، به اضمحلال کشاندن جوانانمان و نابود کردن انسان‌ها و بشریت. یعنی اگر انسان حجم گسترده‌ی فعالیت‌های آن‌ها را ببیند، واقعا وحشت می‌کند. بسیار وحشتناک کار می‌کنند.

 

مراکزی امروز در دنیا شبانه روز در حال کار کردن هستند. به دنبال این هستند که چه کنیم امروز اسلام را از دست مسلمانان بگیریم. برای این کار پول خرج می‌کنند. پروژه به افراد می‌دهند و طراحی می‌کنند. به افراد حقوق می‌دهند که ۱۰ یا ۲۰ سال مطالعه کنند تا یک نظریه برای این‌ها بیاورند.

 

اکنون قضیه داعش محصول یک ماه، دو ماه و یکسال مراکز امنیتی آمریکا و اسرائیل نیست. این‌ها لااقل ده‌ها سال روی این کار کرده‌اند. خودشان هم اعتراف می کنند که چه زمانی استارت این کار زده شد!

 

دشمنان دیدند یک مفهوم مقدسی در بین مسلمانان با عنوان ولایت و خلافت وجود دارد؛ فردی که خلیفه رسول خدا(ص) است. گفتند: همین را ما خودمان درست می‌کنیم، خودمان هم تربیتش می‌کنیم و به مسلمانان می‌گوییم که از این‌ها تبعیت کنند و داعش و ابوبکر را درست کردند.

 

باید دید چگونه این‌ها به وجود آمدند؟ برای ریشه کن کردن مسائل و بنیان‌های اخلاقی در جامعه چه می‌کنند؟ آمریکا روزی نیست که در افغانستان و عراق یک مرکزی برای تولید و انتشار سی دی‌های غیر اخلاقی نداشته باشد. این سی‌دی‌ها را به صورت رایگان در اختیار همه می‌گذارد.  برای این‌که بنیان اخلاقی را از بین ببرد.

 

قاعدتاً در همین مؤسسه شما باید یک بخشی به این قسمت اختصاص داده شود تا آگاهی از توطئه‌های دشمن داشته باشید. از چند دهه قبل رهبری معظم درباره تهاجم فرهنگی فرمودند. بسیار مسأله مهمی بود. تهاجم فرهنگی ادامه دارد. روز به روز قوی‌تر می‌شود. روز به روز ابعاد مختلفی پیدا می‌کند.

 

در کلیت دین امروز مورد هجمه هستیم. درباره قرآنمان مورد هجمه هستیم. درباره پیامبران مورد هجمه هستیم. درباره مذهب اهل‌بیت(ع) فراوان مورد هجمه هستیم. به شما عرض کنم که کنار این رسانه‌ای که داریم، امکاناتی که در صدا و سیما مطرح است، ولی آن‌چه که مایه امیدواری است، تشکیل چنین هسته‌هایی در شهرها، خیابان‌ها و استان‌ها است.

 

یعنی اگر چنین هسته‌هایی تشکیل شود، واقعاً می‌تواند از تمام این توطئه‌ها جلوگیری کند. بچه‌ها را آگاه کنید. ارتباط بسیار قوی با دبیرستان‌ها و جوانان محل داشته باشید که قاعدتاً هم دارید.

 

البته این شهرک معارفی یک کار عمومی است که انجام می شود. ولی باید افراد مستعد را شناسایی کرد. بنده اوایل جنگ روحانی ناظر یکی از پایگاه‌های مقاومت خیابان باجک بودم. می‌دیدم که به چه میزان این هسته‌ها مؤثر است. اصلاً این هسته‌ها، مرکزی بود برای جذب جوانان برای رفتن به جبهه‌ها. این پایگاه‌ها مرکزی بود برای جوانان متعهدی که دغدغه دین دارند و دلسوز هستند.

 

اما همان موقع به این‌ها می گفتم که مراقب باشید در حریم خصوصی افراد وارد نشوید. کار به مسائل داخلی و خصوصی نداشته باشید. شما باید ارشاد کنید. آگاهی دهید. خطرات را بیان کنید. مراقبت کنید و تکریم‌شان کنید.

 

یک جوانی را که می‌خواهید در مسیر(اللهی) بیاورید، باید او را تکریم کنید. بدون تکریم فایده‌ای ندارد. البته خودتان سطح آگاهی‌تان را نسبت به حرکت‌های دشمن بالا ببرید. با فضلایی که اتاق فکر هستند، ارتباط پیدا کنید. با مراکزی که داخل همین استان وجود دارد. اصلاً ببینید دشمن چه کار می‌کند؟

 

دشمنان در بعد عرفان‌های کاذب چه کرده‌اند؟! اکنون هم بسیار کار می‌کنند. شعبه‌ها و بخش‌های مختلف دارند که کار می‌کنند. یک جوانی را که می‌گوید: «من تشنه معنویت هستم.» می‌گویند: «بیا ما معنویت هم برای شما داریم.» آن کسی که می‌گوید: «من تشنه سیاست هستم.» می‌گویند: «ما سیاست هم داریم.» آن کسی تشنه اخلاق است، می‌گویند: «ما اخلاق هم دارم.» یعنی تمام ابعاد جذاب اسلام را این‌ها بررسی کرده‌اند. برایش مدل سازی کرده‌اند. بدل سازی کرده‌اند. شبیه سازی کرده‌اند که جامعه و نسل‌های آینده را به آن سمت خود حرکت دهند.

 

اطلاعات دینی‌تان را بسیار قوی کنید. اگر بخواهیم سهمی در هدایت جامعه داشته باشیم، قبلش خودمان باید هدایت داشته باشیم و معرفت خودمان تا حدی قابل قبول باشد. فردی که خودش بسیار به نماز معرفتی ندارد، چگونه می‌خواهد دیگران را دعوت به نماز کند؟ جوانی که خودش مقید به نماز اول وقت نیست، چگونه دیگران را دعوت کند؟ این‌که نمی‌شود. بنابراین هم باید از جهت معرفتی سطح خودمان را بالا ببریم هم از جهت عملی.

 

نکته دیگری را بنده عرض کنم. جوانانی که رفتند در جبهه و شهید شدند، از دوستان قدیم ما بودند. این‌ها حرکت‌شان در محل و جمع برای دیگران ارزش داشت. برای دیگران درس بود. اگر این هسته‌ای که دارید، نشان دهید در عمل هم این‌گونه هستید، یعنی قبل از این‌که دیگری بخواهد کاری را انجام بدهد، خودتان دغدغه این کار را دارید سبب موفقیت شما خواهد بود.

 

از این‌که زحمت کشیدید و تشریف آوردید خیلی خوشحال شدم. إن‌شالله بتوانم از مؤسسه تبیان نیز بازدیدی داشته باشم. الحمدلله نسل سوم انقلاب ما یک نسل خلاق، یک نسل فعال و آگاه است. این هم از برکات این انقلاب است. انقلاب‌های دیگر در همان نسل اول شان مسأله تمام می‌شود، از بین می‌رود و چیزی برای نسل دوم شان باقی نمی‌ماند. از برکات این نظام و انقلاب است که نسل‌هایی آگاه‌تر، خلاق‌تر، فعال‌تر و دغدغه‌مندتر تربیت می‌شوند و حضور بیشتری در میدان‌های مهم دینی دارند. این‌ها چیزهای با ارزشی است. إن‌شالله خدا توفیقات شما را بیشتر کند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *