رییس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی قم: در زمینه بازی ۱۰۰ سال از غربی‌ها عقب هستیم

آیت‌الله اعرافی: تبیان یک مؤسسه فاخر و اعضای آن جوانان خلاق و خوش فکر هستند
نگاهی به فعالیت های بخش جوان شهرک معارفی حرم حضرت معصومه(س)

به گزارش پایگاه خبری ـ اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت تبیان قم، حجت‌الاسلام نواب، استاد حوزه و دانشگاه در بازدید از این مؤسسه به ایراد سخن پرداخت که در ادامه متن سخنان او را از نظر می‌گذرانید؛

 

ما در بعضی چیزها صد سال از مسیحی‌ها عقب‌تر هستیم. آن‌‌ها صد سال پیش فکر کرده‌اند و الان در حدود ۱۰ سال دارند ثمره‌ی آن را می‌‌چینند. ولی هنر و بازی و سرگرمی‌‌ برای ما پرکردن وقت است مثلاً خود تلویزیون عمدتاً پرکردن وقت است خود تلویزیون آخر برنامه‌‌هایش می‌‌نویسد تامین برنامه تولید شده در تامین برنامه. یک چیزی که با آن وقت مردم پربشود ولی در غرب اصلا همچنین نگاهی (به این مسائل) نمی‌‌شود.

 

بازی و اسباب بازی در پشت جعبه‌اش باید نوشته باشد که چیکار برای بچه شما انجام می‌‌دهد و گرنه فروش نمی‌‌رود من دو هفته‌ای پیش ایتالیا بودم دو سه ساعتی در یک مغازه اسباب فروشی بودم این جا یک شعبه‌ی بزرگ از فروشگاه پلی موبایل بود. اسباب بازی‌‌های پلی موبایل را اگر در اینترنت سرچ بکنید می‌‌بینید همه چیز در آنجا تکلیفش معلوم است این چه کار می‌‌کند؟ یک بسته بود شامل پوشک بچه، شیشه شیر و… که پشت آن نوشته بود حس مادر بودن را در دختر شما تقویت می‌‌کند. مشکل جوامع غربی این است که دختر‌‌ها الان زیر بار مسئولیت مادری نمی‌‌روند. می‌‌خواهند شغل و درآمد داشته باشند و مادری را به عنوان کار قبول نمی‌‌کنند دولت هم پول به زنان می‌دهد که مادر باشند در منزل به ازاری هر بچه‌ای ۳۰۰ یورو می‌‌دهند که مادری بکنند بیمه هم می‌‌کنند و یک شغل محسوب می‌‌شود. غربی‌‌ها این جوری برنامه‌ریزی می‌‌کنند.

 

بعضی چیزها هست که با فرهنگ فاصله دارد شما برای آن پیوست فرهنگی می‌‌نویسید یک موقع شما دارید یک قطعه فرهنگی می‌آورید که می‌‌خواهید بار فرهنگی آن را بزنید و اصلاً توجه ندارید که این اصلاً پیوست فرهنگی ندارد این خودش فرهنگ است. اسباب بازی فرهنگ است اسباب بازی مولفه‌ی فرهنگ است بازی مولفه‌ی فرهنگی است کسی نمی‌‌گوید این لی لی که آقا فرمودند را احیا کنید و یک پیوست فرهنگی بروی آن بنویسید این‌‌ها اصلاً خودش فرهنگ است و متاسفانه این کار در کشور ما نمی‌‌شود ما الان باید به این نکات توجه داشته باشیم الان بکاریم تا حداقل ۵۰ سال دیگه از آن استفاده کنیم غربی‌‌ها از ۱۰۰ سال پیش کار کرده‌اند ۱۰۰ سال پیش روی فلسفه اسباب بازی کار کرده‌اند یک کتاب فلسفه بازی داریم برای سال ۱۸۴۰ یعنی ۱۷۰ سال پیش به همین دلیل من و شما باید شورع کنیم که بعد‌‌ها یک باقیات الصالحات برای ما باشد.

 

اگر آن برنامه حرم(گلستان زندگی و شهرک معارفی ) نبود خیلی‌‌ها در این کار شما دودل بودند الان واقعاً می‌‌دانیم که می‌‌شود یک اتفاقی بیافتد خودتان هم حتی بیشتر امیدوار هستید. من پیشنهاد می‌‌دهم که حرم را قطع نکنید می‌‌دانم خیلی عملیات بزرگی است ۱۵ روز عملیات کشنده است و چند ماه زحمات قبل و بعدش است و خیلی سختی دارد. حرم آزمایشگاه خیلی خوب برای شما است شما هر جا که کار بکنید این قدر مخاطب ندارید ولو این‌که یک پارک دائمی‌ ‌بزنید در هر کجای شهر ولی این قدر مخاطب ندارید این تعداد مخاطب خیلی آزمایشگاه خوبی را برای شما فراهم می‌‌کند می‌‌بینید که این کارتان باز خورد دارد یا ندارد؟

 

معمولا برای مؤسسات خصوصی و غیر دولتی بقیه به جای این‌که پدری بکنند برای آن‌ها با آن‌ها رقابت می‌کنند می‌‌گویند ما این همه سال در شبستان نجمه خاتون که دست ما بوده هیچ برنامه‌ای برگزار نشده ولی حالا یک عده آمده‌اند و در عید آنجا برنامه برگزار کرده‌اند و از آن استقبال نمی‌‌کنند.

 

هنگامی ‌‌که داشتند سند ملی اسباب بازی را می‌‌نوشتند همه سند این بود که وزارت ورزش و جوانان باید شرایط را مهیا کند که سرمایه گذار بتواند شهربازی راه بیاندازد اما نفس ترویج بازی کار فرهنگی است نفس ترویج اسباب بازی وظیفه دولت است مرجع اسباب بازی در کشور کانون است مجوز اسباب بازی‌‌ها را کانون می‌‌دهد یک چیزی که ما خیلی به آن دقت می‌‌کنیم دقت در ساخت بخش نیم تنه‌ای پایین اسباب بازی است واقعاً دقت می‌‌کنیم تا قبل از سال ۲۰۰۰ اسباب بازی که می‌‌آمد زیر لباس بود و چیزی پیدا نبود فقط یک پلاستیکی بود که خم خورده بود ولی بر روی اسباب بازی دقیق کار شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *