برای حفظ شأن بانوان و ایجاد فضایی آرام برای بهره‌مندی از امکانات شهرک معارفی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علهیا؛ غرفه‌‌های فعال شهرک معارفی در بخش خواهران نیز در حال خدمت‌رسانی به بازدید‌کنندگان خواهر می‌باشد.

شهرک معارفی با هدف بیان آموزه‌های اسلامی و دینی در قالب بازی و سرگرمی از ۲۸ اسفند سال ۹۲ آغاز به کار کرده و تا ۱۳ فروردین ماه سال ۹۳ به کار خود ادامه می‌دهد.

این شهرک معارفی برای گروه‌های سنی مختلف همانند خردسال، کودک، نوجوان، جوانان، بزرگسال در هر دو بخش خواهران و برادران برنامه ریزی کرده و به اجرایی مسابقه و بازی‌های متنوع می‌پردازد.

یکی از بخش‌های شهرک معارفی بخش خواهران است که در آن غرفه‌های همانند غرفه «وضوخانه، نمازخانه، بضعه الرسول، پرتاب اخلاقی، رمی جمرات، مرتبط‌ها، مفهوم‌گیری فیلم، پازل، هزار توی اندیشه، دل نوشته‌های آسمانی، زنان نمونه‌،‌ گردونه و کلیدهای زندگانی» وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر مخاطبان به ویژه بانوان با بخش خواهران شهرک معارفی گزارش مختصری از عملکرد غرفه‌ها و نحوی اجرای مسابقه و بازی‌های آن ارائه می‌دهیم.

وضوخانه

غرفه وضوخانه به بیان احکامِ وضو، غسل، تیمم و طهارت با هدف آموزش مطهرات به صورت عملی با وسایل کمک آموزشی همانند ماکت انسان و کمک به خانواده‌ها در جهت آموزش نوجوانان برای تصحیح اشتباهات در اعمال عبادی بر پا شده است.

غرفه نمازخانه

موضوع غرفه نمازخانه آموزش احکام نماز جماعت، صحیح خوانی نماز و آموزش احکام به صورت مسابقه تریبونی است که به تصحیح قرائت نماز، افزایش معلومات در قالب مسابقه تریبونی و انس دهی بیشتر نوجوانان با نماز به ویژه نماز جماعت می‌پردازد.

نحوه اجرای برنامه در این غرفه نیز به این صورت است که هر گروه شامل سه نفر می‏باشد که برای تصحیح قرائت نماز در محراب حاضر شده و به قرائت نماز می‏پردازند، گروه دیگر باید اشتباهات قرائتی گروه دیگر را بیان کند.

در مسابقه صحت قرائت نماز، انجام اعمال مستحبی از جمله عطر زدن، سجده بر تربت سید الشهدا علیه‌السلام هم مورد توجه قرار می‌گیرد تا نوجوان علاوه بر واجبات به انجام مستحبات نیز رغبت پیدا کنند.

پس از انجام مسابقات نمازخانه، نوجوانان به مسابقه تریبونی را پیدا می‌کنند که باید به پرسش‌های سه گزینه‌ای از احکام، اخلاق و عقاید پاسخ صحیح دهند.

مرتبط‌ها

آشنائی با برخی روایات و آیات و جملات تاثیرگذار اخلاقی از موضوعات غرفه مرتبط‌ها است.

در این غرفه شرکت کنندگان در قالب گروه‌های دو نفره باید هر یک از تصاویر را به آیه یا روایت متعلق به آن به وسیله دو سیم رسانا وصل کنند که در صورت اتصال صحیح، چراغ مرتبط روشن و در غیر این صورت اتصال برقرار شده نادرست خواهد بود.

پس از تکمیل ارتباط‌های هفتگانه، متناسب با سرعت عمل گروه‌ها و دفعات ارتباط نادرست به آن‌ها امتیاز تعلق می‌گیرد.

مفهوم گیری فیلم

موضوع این غرفه بیان اعتقادات و مسائل اخلاقی با زمینه‌سازی توسط فیلم‌ها است که مفاهیم زیبای اخلاقی و اعتقادی در قالب صحنه‌های کوتاهی از فیلم‌های جذاب و مذهبی تکان دهنده در مخاطب منتقل می‌شود.

در این بخش سکانس‌هایی از فیلم‌های ارزشی و پیام‌دار به صورت کوتاه انتخاب شده و به نمایش گذاشته می‌شود، تماشاگران بعد از تماشای فیلم، در مدت کوتاهی باید روی کاغذ برگ مخصوص، پیام‌های سکانس را نوشته و یا به صورت شفاهی برای مجری توضیح دهند.

مجری پس از بیان پیام‌های تماشاگران و یا شنیدن نظرات آنان، به تکمیل و توضیح دیدگاه‌های آنها می‌پردازد، از آن‌جا که هر سکانس متضمن یک موضوع اخلاقی یا اعتقادی است کارشناس روحانی با استفاده از این زمینه به بیان آیات و روایات یا نقل داستان‌های آموزنده در مورد موضوع پرداخته و در صورت امکان از توضیحات خود مخاطبان هم استفاده می‌نماید.

هزار توی اندیشه

آشنایی با آداب زیارت با استفاده از قالب بازی و سرگرمی موضوع غرفه هزار توی اندیشه است، که هدف آن آشنا کردن مخاطبان با آداب، مستحبات، مکروهات زیارت و آشنائی با برخی از احکام شرعی و اعتقادات دینی متناسب با مفهوم زیارت می‌باشد.

نحوه اجرای مسابقه هزار تو بدین شکل است که شرکت کنندگان بصورت گروهی اطراف هزارتو را با دست می‌گیرند و با حرکت دادن آن به سمت بالا و یا پائین، توپ را در مسیر صحیح به حرکت درمی‌آورند و با عبور از دروازه‌هایی که برای ورود به حلقه‌های داخلی هزارتو تعبیه شده است، مراحل مختلف آداب زیارت را می‌آموزند.

در کنار هر دروازه حفره‌هایی وجود دارد که شرکت کنندگان باید از افتادن توپ در آنها جلوگیری کنند، این چاله‌ها نماد اعمال ناشایست در زیارت است، آخرین دروازه توپ را به فضای مرکزی هزارتو که همان ضریح است می‌رساند.

همچنین در کنار بازی متناسب با برخی از آداب زیارت مانند غسل زیارت، احکام غسل و موجبات آن برای شرکت کنندگان توضیح داده می‌شود و برخی از مسائل اعتقادی مانند چرائی زیارت نیز بیان می‌شود.

دل نوشته‌های آسمانی

در این غرفه درد دل‌ها و نامه‌های بازدیدکنندگان به حضرت مهدی عجل‌الله تعالی فرجه و کریمه اهل‌بیت علیهم السلام نوشته می‌شود، زمینه سازی برای ابراز احساسات درونی مخاطبان نسبت به کریمه اهل‌بیت سلام‌ا‌لله علیها و حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در قالب دست نوشته‌های روی بنر از اهداف غرفه دل نوشته‌های آسمانی است.

پازل

علاقه‌مندسازی به مسائل دینی از طریق بازی پازل، از اهداف فعالیت این غرفه است که رویکرد آن نیز  ایجاد خلاقیت، حس مشارکت و رقابت بین گروه‌ها از طریق تکمیل پازل و علاقمند کردن آن‌ها به مسائل مذهبی از طریق تصاویر است.

در این غرفه شش تصویر بر روی بنر وجود دارد که شرکت کنندگان باید با همفکری یکی را به اختیار انتخاب کنند، سپس در مدت زمان مشخصی باید قطعه‌های مکعبی پازل را برداشته و آن را داخل پنجره‌ای که به اندازه کل قطعات پازل است به گونه‌ای قرار دهند که تصویر روی بنر، در پنجره کامل گردد و بدین ترتیب پازل حل ‌شود.

زنان نمونه

موضوع این غرفه نمایشگاه تصویری زنان نمونه با هدف ارائه و ترویج دورنما و گزیده‌ای از  زندگینامه بانوان نمونه و ترویج رفتارهای آنان است.

در این غرفه خلاصه زندگانی ۳۰ نفر از زنان نمونه و چگونگی برخورداری آ‌ن‌ها با حوادث و ناملایمات زندگی بیان می‌شود تا بانوان از سیره و رفتار آن‌ها الگو و اسوه بگیرند.

گردونه

هدف غرفه گردونه آموزش مسائل اخلاقی و آداب اجتماعی که به صورت روزمره برای افراد رخ می‌دهد، در قالب بازی گردونه و ایجاد حس همدلی و رقابت صحیح، در میان کودکان است.

در این مسابقه گروه‌ها باید در اسرع وقت و با همکاری یکدیگر به کامل کردن گردونه متناسب با سؤالات بیان شده بپردازند تا جواب‌ها به ترتیب کنار هم قرار گیرند، هر گروهی که در مدت زمان کمتری گردونه‌ها را به درستی کنار هم قرار دهد، پیروز مسابقه خواهد بود.

کلیدهای زندگانی

موضوع غرفه کلیدهای زندگانی نمایشگاه تصویری منتخب کتاب شریف مفاتیح الحیاه تألیف حضرت آیت‌الله جوادی آملی با هدف ارائه و ترویج دورنما و گزیده ای از روش‌های تعامل فرد با خود و هم‌نوعان است.

این غرفه دارای دو بخش تعامل انسان با خود و تعامل انسان با همنوعان را در بر می‌گیرد، در قالب تابلوهایی گزیده‌ها ارائه شده و هر کدام مختص به قسمت خاصی از کتاب می‌باشد، سؤالاتی از مطالب تابلو‌ها طراحی شده است که به بازدیدکنندگان ارائه می‌گردد و آنان با جستجو در مطالب پاسخ ها را می یابند و امتیاز مربوط به مسابقه را دریافت می کنند.

بضعهالرسول

موضوع غرفه بضعه الرسول صلی الله علیه و آله نمایشگاه تصویری در مورد حضرت زهرا سلام الله علیها است.

تلاش برای شناساندن شخصیت و سیره عملی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و اتفاقات خاص زندگی ایشان و معرفی جایگاه رفیعشان در میان اهل بیت علیهم السلام را می‌توان از اهداف برپایی این غرفه دانست.

این غرفه به صورت تصویری شامل ۲۳ لمینت می باشد که در هر لمینت یک یا چند سخن از فرمایشات گهربار حضرت زهرا سلام الله علیها که جلوه‌ای از شخصیت و سیره عملی ایشان می‌باشد، ارائه گردیده است.

برخی از تابلوها نیز به فرمایشات سایر معصومین در مورد شخصیت فاطمه زهرا سلام الله علیها اختصاص یافته است، سؤالاتی پیرامون مطالب این تابلوها طراحی گردیده که میان بازدیدکنندگان توزیع می‌شود تا پاسخ صحیح آن را از میان مطالب پیدا کنند و امتیاز دریافت نمایند.

پرتاب اخلاقی

معرفی رذائل و عواقب آن‌ها و برخی راه‌های درمان، موضوع غرفه پرتاب اخلاقی است که با هدف آشنایی شرکت کنندگان با عناوین رذائل، گناهان، عواقب آن‌ها و ارائه عناوین راه‌های درمان به وسیله بازی و سرگرمی طرح ریزی شده است.

در این بخش یکی از گناهان توسط صفحه نمایشگر معرفی شده و آثار و عواقب ارتکاب آن گناه به نمایش گذاشته می شود، پس از آن شرکت کنندگان باید با دقت، عناوین راه‌های درمان آن گناه را که روی برج پرتاب قرار داده شده شناسایی نموده و طبق اهمیت، آن‌ها را در حلقه مربوط به آن بیندازند.

با توجه به اهمیت هر یک از راه‌های درمان، امتیاز متناسب با آن از حلقه خارج می شود، لازم به ذکر است که هر گروه می‌تواند سه پرتاب داشته باشد.

رمی جمرات

موضوع غرفه رمی جمرات اخلاق و مسائل اجتماعی است، هدف این غرفه نیز ذکر برخی رذائل و فضائل اخلاقی و اجتماعی، با استفاده از نمادهای اسلامی و ضد اسلامی در قالب مسابقه،کمک به ایجاد روحیه‌ تبری و تولی در نوجوانان و بررسی بعضی از نمادهای شیطان پرستی و خداپرستی است.

مسابقه رمی جمرات برای دو گروه دونفره می‌باشد، از هر گروه یک نفر بر روی سکوی پرتاب قرار خواهد گرفت و مؤظف به زدن آبلیسک‌ها(نماد شیطان) و یک نفر مؤظف به ساختن پازل کعبه (نماد خداوند) خواهد بود.

بر روی هر یک از قطعات آبلیسک نام یک رذیله‌ی اجتماعی یا اخلاقی نوشته خواهد شد و فضیلت مقابل آن روی قطعه‏ی پازل کعبه نوشته خواهد شد، در پایان گروهی برنده خواهد شد که پازل کعبه را سریع‌تر کامل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.