به گزارش روابط عمومی شهربازی معارفی بوشهر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن صالحی، مسؤول مؤسسه افق اندیشه در بازدید از این شهرک معارفی ضمن تشکر از تلاش دست‌اندرکاران گفت: شهربازی باید به گونه‌ای باشد که کودکان دین را در قالب بازی و سرگرمی فراگیرند.

وی افزود: گروهی که این شهربازی معارفی رابه راه ‌انداخته‌ پشتیبانی تجربی دارد و براساس منابع دینی این کار را انجام می‌دهد؛ از این‌رو محتوای بسیار خوب است، ولی از جهت قالب و فرم باید مقداری بیشتر کار شود.

مسؤول مؤسسه افق اندیشه با بیان این‌که در شهرک معارفی نباید فرم و قالب را ساده در نظر گرفت، تأکید کرد: قالب‌ها باید براساس موضوعات طراحی شود.

کار شهربازی معارفی قابل قبول است

وی یادآور شد: به عقیده بنده کار شهربازی معارفی قابل قبول است، ولی با شرایط مطلوب که بتواند جای بازیهای خارجی و شبکه‌های اجتماعی را بگیرد فاصله دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی همچنین تبلیغات سطح شهر بوشهر برای شهربازی معارفی را ضعیف عنوان کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: مجریانی که در این شهربازی حضور دارند تاحدودی نیاز مخاطبان را برآورده می‌کنند، ولی کار هنوز به شرایط مطلوب نرسیده است.

مسؤول مؤسسه افق اندیشه درباره راهکارهای رسیدن به شرایط مطلوب اظهار داشت: به عقیده بنده در اجرا مقداری کاستی وجود دارد، افرادی که برنامه اجرا می‌کنند باید آموزش‌های کافی در زمینه مربیگری را ببینند تا بتوانند مباحث را به خوبی منتقل کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی آشنایی با روانشناسی کودک را از جمله ویژگی‌های یک مربی خوب عنوان کرد و تصریح کرد: والدین هیچ‌گاه برای کودکان سخنرانی نمی‌کنند، بلکه کودکان در کنار خانواده تربیت شده و از آنها تقلید می‌کنند.

شهرک معارفی الگوی مناسبی برای طراحی شهربازی اسلامی

وی ادامه داد: مربی مجرب باید در نوع حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با مخاطبان مباحث را منتقل کند، تأکید بنده این است که مربیان اجرایی باید دوره‌های روانشناسی کودک را آموزش ببینند.

مسؤول مؤسسه افق اندیشه، شهربازی معارفی بوشهر را الگوی مناسبی برای طراحی شهربازی اسلامی برشمرد و عنوان کرد: مسؤولان شهربازی نیز به دنبال الگو قرار دادن این کار هستند، ولی هنوز با شهربازی اسلامی فاصله داریم، برای رسیدن به شهربازی اسلامی باید مفهوم بازی‌ها را در نظر گرفت.

وی افزود: رسیدن به شهربازی اسلامی زمان‌بر است، ولی به عقیده بنده بازی‌های که در این شهرک معارفی ارائه شده ۵۰ درصد راه را برای رسیدن به شهربازی اسلامی هموار کرده که می‌تواند مبنای برای شهربازی اسلامی باشد.

متأسفانه حقوق کودکان از سوی والدین نادیده گرفته می‌‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مشکلات جهان را نادیده گرفتن شخصیت و حقوق کودکان از سوی والدین دانست و اظهار داشت: متأسفانه نگاه مسؤولان به کودکان یک نگاه سرگرم کننده است و می‌گویند کودک در قالب بازی و سرگرمی بزرگ می‌شود.

وی تصریح کرد: بازی مهم‌ترین بخش زندگی کودک و نوجوان را تشکیل می‌دهد که به هر میزان در این بخش هزینه شود، کم است؛ بنده به مسؤولان بوشهر و برگزارکنندگان تبریک می‌گویم که چنین کار را برگزیده‌اند، هر چند هزینه‌های در این زمینه صورت گرفته است ولی مخاطبان این کار آینده سازان شهر هستند.

مسؤول مؤسسه افق اندیشه همچنین سرمایه‌گذاری در بخش بازی برای کودکان را ارزشمند بیان کرد و یادآور شد: این هزینه بسیار کمتر از هزینه‌های است که در برخی از بخش‌ها برای خرید تجهیزات هزینه می‌شو.

تهذیب و ورزش دو مؤلفه مهم شهرک معارفی

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی در پاسخ به پرسشی مبنی‌ بر این‌که آیا شهربازی معارفی ورزش و تهذیب را در کنار یک‌دیگر دارد، با یادآوری سخنان رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: تهذیب و ورزش دو بالی است که فرد را به حرکت درآورده و به کمال می‌رساند.

وی افزود: در شهربازی معارفی ورزش به وسیله جذابیت‌ها و تهذیب نیز در قالب بازی به افراد ارائه می‌شود؛ محتوا و قالب این شهرک معارفی کاملا دینی است؛ به عقیده بنده سخنان معصومین(ع) و رهبر معظم انقلاب در این شهرک در حال تحقق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.